text1

شنبه, 03 مهر 1400-

اخبار مهم حقوقی قضائی کشور

دیده بان هشتم : تاکید دستگاه قضایی بر امر پیشگیری از وقوع جرم

رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی با اشاره به اولویت‌ها و سیاست‌های دستگاه قضایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم به موضوع مشکلات ناشی از وجود نواقص و ایرادات مختلف در انعقاد قرارداد‌ها از سوی مشاورین املاک خواستار برنامه‎ریزی هدفمند شد تا حجم پرونده‌های قضایی متأثر از این قبیل اشکالات در استان به‎طور محسوس کاهش یابد.

 

 

اخبار مهم حقوقی قضائی

 


حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفری در پنجمین نشست شورای قضایی استان با اشاره به فرایند پیگیری‌های انجام شده در خصوص اجرایی شدن مصوبات سفر استانی رییس سابق قوه قضاییه در سال گذشته خاطرنشان کرد: در راستای تحقق اهداف و مصوبات سفر ریاست سابق قوه قضائیه پیگیری‌ها و اقدامات متعددی انجام شد که در خصوص اجرای تعهدات نماینده دولت در استان مبنی بر تخصیص بخشی از منابع مالی که در جریان این سفر مصوب شد به رغم پیگیری‌های عدیده تا کنون محقق نشده و انتظار داریم با تأمین منابع مالی مصوب و تخصیص یافته به دستگاه قضایی و سازمان‌های تابعه در استان برنامه‌های پیش بینی شده را اجرا کنیم.
جعفری همچنین با اشاره به اولویت‌ها و سیاست‌های دستگاه قضایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم به موضوع مشکلات ناشی از وجود نواقص و ایرادات مختلف در انعقاد قرارداد‌ها از سوی مشاورین املاک از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خواست با جلب مساعدت و همکاری دستگاه‌های ذی ربط و اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف بطور هدفمند برنامه ریزی کنند تا حجم پرونده‌های قضایی متأثر از این قبیل اشکالات در استان به‌طور محسوس کاهش یابد.
وی تصریح کرد: اجرای سازوکار‌ها و برنامه‌های توجیهی و آموزشی برای مشاورین املاک و دست‌اندرکاران فعال در این بخش می‌تواند علاوه بر شناسایی دقیق مهم‌ترین آسیب‌های مبتلابه، زمینه‌های به‌کارگیری راهبرد‌های بازدارنده را در جهت جلوگیری از افزایش حجم ورودی پرونده‌های ناشی از این اختلافات تسهیل کند.

 

پیگیر رفع مشکل شرکت شیشه‌سازی هستیم
رییس کل دادگستری لرستان در رابطه با وضعیت شرکت شیشه‌سازی لرستان گفت: پرونده این شرکت در اداره کل تصفیه امور ورشکستگی استان تهران در جریان است و تلاش می‌شود با استفاده از ظرفیت‌های مختلف روند فعالیت شرکت به حالت عادی بازگردد.
محمد رزم در حاشیه بازدید از حوزه قضایی شهرستان الیگودرز در جمع خبرنگاران اظهارکرد: با توجه به بازرسی‌هایی که از دادگستری شهرستان الیگودرز داشتیم عملکرد این مجموعه در همه شاخص‌های موردنظر رضایت بخش بود. وی افزود: در هفته جاری دادگاه عمومی بخش ذلقی به منظور خدمت‌رسانی و دسترسی آسان مردم به خدمات قضائی و سرویس‌دهی مناسب حقوقی افتتاح شد شد و از آنجا که زمین این دادگاه در تملک قرار گرفته است موضوع احداث ساختمان مجموعه نیز مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
رییس‌کل دادگستری استان لرستان با اشاره به اینکه در الیگودرز 12 هزار متر مربع زمین برای پروژه‌های عمرانی در تملک دادگستری است عنوان کرد: طی بازدید امروز احداث مجتمع قضایی شامل شعب دادسرا، محاکم، واحدهای اداری دادگستری، خانه‌های سازمانی و ساختمان‌ شورای حل اختلاف در این شهرستان به تصویب رسید.
وی به لزوم ارائه خدمات به زندانیان تاکید کرد و گفت: به منظور رعایت حقوق شهروندی زندانیان و کمک به اجرای شایسته برنامه‌های اصلاحی و برگشت محکومان به آغوش خانواده و جامعه باید خدماتی به آنها ارائه کرد.
رزم ، پیشرفت فیزیکی فاز اول زندان الیگودرز را 70 درصد برشمرد و تصریح کرد: اعتبار لازم برای این پروژه تخصیص داده شده و هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود. از آنجا که زندان فعلی الیگودرز ساختمانی قدیمی و فرسوده‌ای دارد با دریافت اعتبار مربوطه روند ساخت و ساز زندان الیگودرز با شتاب بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

 

جلب اعتماد و رضایت بیشتر مردم از اهداف سند تحول قضایی است
رییس کل دادگستری استان فارس، گفت:بزرگترین هدف سند تحول قضایی که محور کار دوره جدید مدیریت دستگاه قضایی کشور نیز هست جلب اعتماد و رضایت بیشتر مردم و افزایش سرعت کار و خدمت قضایی است. همزمان با سفر رییس کل دادگستری فارس به شهرستان‌های جنوبی فارس دادگستری شهرستان اوز افتتاح شد. رییس کل دادگستری استان فارس در این مراسم با تأکید بر اینکه همه دست اندرکاران افتتاح دادگستری در این شهرستان در ثواب اجرای عدالت در این مجموعه شریک و سهیم هستند گفت: انتخاب اولین رییس این حوزه قضایی با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی از جمله تجربه، تخصص، اشراف مدیریتی و برخورداری از نیروی جوانی انجام شده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدکاظم موسوی در ادامه مراسم معارفه رییس حوزه قضایی شهرستان اوز ضمن تأکید بر رسیدگی و رفع مشکلات مردم افزود: بزرگترین هدف سند تحول قضایی که محور کار دوره جدید مدیریت دستگاه قضایی کشور نیز هست جلب اعتماد و رضایت بیشتر مردم و افزایش سرعت کار و خدمت قضایی است.
وی بر جدیت اعضای شورا‌های حل اختلاف حوزه قضایی اوز در مصالحه پرونده و گسترش اصلاح ذات‌البین با وجود استقرار دادگستری تأکید و اظهار امیدواری کرد: به زودی سایر خدمات قضایی از جمله مجموعه ثبت و پزشکی قانونی نیز در شهرستان اوز در جهت رفاه حال مردم منطقه شروع به کار کند.

 

تکذیب خبر عدم اعطای مرخصی به یک محکوم امنیتی
در پی انتشار خبر فوت پدر هومن جوکار ، ادعاهای مطرح شده در رابطه با عدم اعطای مرخصی به این محکوم امنیتی، تکذیب شد. در پی انتشار خبر فوت پدر یکی از محکومان امنیتی، برخی ادعا‌ها مطرح شده است مبنی بر اینکه این محکوم، نتوانسته قبل از درگذشت پدرش با وی ملاقاتی داشته باشد و اجازه مرخصی به او داده نشده است. این ادعا در حالی مطرح میشود که هومن جوکار، در سوم مرداد ماه که پدرش به بیماری کرونا مبتلا شده بود با مساعدت قضایی به ملاقات وی رفته و با او دیدار کرده است. در همان زمان سردبیر خبرگزاری میزان در پیامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از ملاقات جوکار با پدر خود با مساعدت قضایی خبر داد و نوشت: با مساعدت انجام شده، آقای جوکار یکشنبه هفته‌ای که گذشت، به مرخصی رفت، با خانواده خود دیدار کرد و به ملاقات پدرش در بیمارستان رفته است؛ بنابراین ادعا‌های مطرح شده مبنی بر اینکه این محکوم امنیتی فرصت و اجازه ملاقات با پدر خود را نداشته است، تکذیب می‌شود.

 

مددجویان ندامتگاه قزلحصار واکسینه شدند
مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: ندامتگاه قزلحصار جزو اولین مراکزی است که مددجویان آن واکسینه شدند.
سیدحشمت‎الله حیات‎الغیب روز گذشته در دیدار از ندامتگاه قزلحصار و گفت‎وگو با کادر درمان، عنوان کرد: کشور در شرایطی قرار دارد که پروتکل‌های بهداشتی باید با دقت رعایت شوند. مناسب بودن محیط ندامتگاه به ویژه قرنطینه‌های ورودی، نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی مددجویان دارد.
وی اظهار کرد: در راستای مقابله با ورود ویروس کرونا به زندان‌ها، پیگیری‌های وسیعی در سطح سازمان و استان تهران صورت گرفت و اکنون ۴۰۰ نفر پزشک عمومی، متخصص، بهیار و پرستار در زندان‌های تهران، شبانه‌روزی و ایثارگرانه خدمت می‌کنند و برای حفظ سلامتی مددجویان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.
مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: قرنطینه به صورت کامل مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفته و اکنون وضعیت بهداشتی این ندامتگاه رضایت بخش است. وی به برنامه‌ریزی برای کاهش جمعیت کیفری، پیگیری و تعامل با مراجع قضایی جهت بهره مندی حداکثری زندانیان از ارفاق حقوقی و قضایی اشاره کرد و افزود: نظارت و کنترل مستمر بر عوامل محیطی در ارتقای سلامت افراد نقش اساسی دارد و در سایه محیطی سالم و بهداشتی می‌توان در تغییر، رشد و بازپروری شخصیت مددجویان اثرگذار بوده، به اهداف متعالی سازمان زندان‌ها در اصلاح و تربیت زندانیان نایل آمد.
مدیرکل زندان های استان تهران ضمن مثبت ارزیابی کردن اقدامات صورت گرفته در بخش‌های مختلف و تأکید بر فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان، از تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان ساعی ندامتگاه قزلحصار در سنگر اصلاح و تربیت تقدیر کرد.
در این دیدار که علی اسماعیلی معاون سلامت، اصلاح و تربیت، اشکان کمالی مدیر ندامتگاه قزلحصار و مسئولان آن مرکز نیز حضور داشتند، حیات‎الغیب نیز با تقدیر از زحمات همکاران به ویژه کادر درمان، بر ارتقای بیشتر خدمات رفاهی مددجویان تاکید کرد.

 

برنامه‌های اصلاحی با استفاده از روش‌های نوین آموزشی در حال اجراست
مدیر کل زندان‌های استان تهران همچنین همزمان با روز خانواده از ندامتگاه زنان استان تهران بازدید کرد و گفت: شرط اصلی موفقیت در اصلاح و تربیت که از وظایف مهم زندانبانی و جز اولویت‌های دوازده گانه سازمان است، توجه به مباحث فرهنگی و تربیتی است.
وی، افزود: خوشبختانه چرخه ارتکاب جرم در میان جامعه بانوان محدودتر است و قضات نیز در هنگام بروز جرم، تا حد امکان از صدور حکم حبس برای آنان اجتناب می‌ورزند و تعداد بسیار کم جمعیت زنان زندانی در استان تهران نسبت به جمعیت مردان گواه این امر است.
مدیرکل زندان‌های استان تهران افزود: زندان جز لاینفک جامعه است، وقتی جرایمی که اغلب دارای شاکی خصوصی هستند، مراجع قضائی ناگزیر از صدور حکم حبس هستند.
حیات‌الغیب با تأکید بر سیاست‌های رییس سازمان در خصوص اجرای دقیق طرح طبقه بندی زندانیان و تفکیک متهمین از محکومین اظهارکرد: کار اصلی ما اصلاح و تربیت زندانیان است و این مسئولیت خطیر ایجاب می‌کند با استفاده از ابزار متنوع و خلاقانه و نیز استفاده از روش‌های نوین علمی، آموزشی، تربیتی و برنامه ریزی مدون خدمت رسانی کنیم.
وی ادامه داد: ارتقای کیفیت برنامه‌های اصلاحی و تربیتی از برنامه‌های اصلی سازمان زندان هاست که به منظور بازگشت سعادتمندانه مددجو به جامعه و صیانت از حریم خانواده اجرا می‌شود.
مقام عالی زندان‌های استان تهران با گرامیداشت روز خانواده تاکید کرد: خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در جامعه است، به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد. وی، گفت: خدمت در زندان سخت است ولی باید با دلسوزی، خالصانه و برای رضای خداوند در راستای تحقق اهداف متعالی سازمانی و بازگشت سالم مددجویان به جامعه تلاش کنیم.
مدیرکل زندان‌های استان تهران پس از بازدید سه ساعته از تمام قسمت‌های ندامتگاه از جمله اندرزگاه‌ها، کلاس‌های فرهنگی و حرفه آموزی، کارگاه‌های اشتغال، واحد بهداشت و درمان، آشپزخانه مرکزی و فروشگاه‌ها با مددجویان و کارکنان نیز گفتگو کرده، دستورات لازم را در خصوص پیگیری در خواست‌های مطرح شده صادر کرد.

 

صیانت از اراضی ملی اولویت دستگاه قضایی است
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی گفت: اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و صیانت از اراضی ملی اولویت اصلی دستگاه قضایی است و برای تحقق این مهم با متخلفان برخورد قاطعانه می‌شود.
ربیع‌الله قربانی در جلسه شورای سیاستگذاری حفظ حقوق بیت المال و اراضی ملی و منابع طبیعی استان مرکزی، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و صیانت از اراضی ملی اولویت اصلی دستگاه قضایی است و برای تحقق این مهم با متخلفان برخورد قاطعانه می‌شود. وی افزود: بهره‌گیری از ظرفیت مردم و سازمان‌های مردم نهاد در بخش کشف جرم و اجرای احکام نسبت به کسانی که در اراضی ملی تصرف غیرمجاز دارند، از دیگر برنامه‌های دستگاه قضایی استان مرکزی است. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی تاکید کرد: اجرای قاطع احکام، خلع ید، قلع و قمع نسبت به افرادی که ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی مختلف دارند با جدیت دنبال می‌شود و در سال گذشته و چهارماه نخست امسال نیز موفقیت‌های چشمگیری بدست آمده است. وی بیان کرد: در حوزه جلوگیری از تصرف غیرقانونی اراضی ملی زمانی می توان موفق بود که نفرت عمومی از این مسئله ایجاد شود که این موضوع نیازمند فرهنگ سازی گسترده است. قربانی افزود: موانعی در زمینه برخورد وجود دارد و در این زمینه باید احکام صادر شده جهت اجرا از سوی دستگاه متولی دنبال شود. اگر امروز شاهد توسعه جرم تصرف غیرقانونی اراضی ملی هستیم به این دلیل است که احکام صادر شده و اقدامات پیشگیرانه حقوقی و قضایی در این رابطه در جامعه نمود پیدا نمی کند و همین امر باعث سوءاستفاده دیگران و در نتیجه افزایش قیمت املاک و توسعه ساخت و ساز می‌شود.
دادستان اراک تصریح کرد: در بسیاری از احکام صادر شده به دستور دادستانی، تمام خدمات آبرسانی، برق و گاز باید قطع شود، دستگاه مربوطه نیز مکلف به همکاری جهت اجرای حکم است.


رسیدگی فوری به مشکلات مردم توسط دادگستری کرمانشاه
بازدید از کلانتری‌های سطح شهر کرمانشاه به منظور رسیدگی به حقوق شهروندی و ارتقای آن و نیز رسیدگی فوری به مشکلات مردم از برنامه‌هایی است که توسط دستگاه قضایی استان و رئیس کل دادگستری کرمانشاه در حال پیگیری و انجام است.
در بازدید توسلی زاده از کلانتری های شهید مطهری و پل چوبی کرمانشاه و گفت وگو با مردم،مشکلات مراجعه کنندگان بررسی و دستورات لازم برای رسیدگی فوری صادر شد. رئیس کل دادگستری کرمانشاه در ادامه به رؤسای کلانتری‌ها تأکید و توصیه کرد: اجازه ندهند عده‌ای فرصت طلب که مرتکب جرائم مهم می‌شوند امنیت مردم را دچار چالش کنند. توسلی زاده تأکید کرد: هیچ جرمی را ساده تصور نکنید. هر جرم کوچکی می‌تواند به جرائم بزرگتری تبدیل شود؛ بنابراین در کوتاهترین زمان ممکن در صحنه جرم حاضر شوند و با مرتکبین برخورد نمایند.
رئیس کل دادگستری کرمانشاه تأکید کرد: جرائم و اختلافات خانوادگی و هر اختلاف کوچک دیگری را با مصالحه حل کنید و هزینه‌های اضافی بر خانواده‌ها تحمیل نشود. وی افزود: روش‌های پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهید و در عین حال با جرائم مهمه که کمتر از ۱۰ درصد هستند، برخورد جدی شود. توسلی زاده خاطرنشان ساخت: فرصت خدمت به مردم را به آسانی از دست ندهید و رعایت کرامت مراجعین، رعایت حقوق شهروندی و ارتقای امنیت اجتماعی را بیش از هر امری در اولویت کار‌ها قرار دهند.
توسلی زاده یادآور شد: نیازمند تعامل خوب و سازنده با مردم هستیم. با کمک خود مردم می‌توان مشکلات را در کمترین زمان حل کرد. وی تأکید کرد: تا جایی که ممکن است وقت مردم را در کلانتری‌ها نگیرید و خود پلیس پیگیر کار‌های مردم شود و اجازه دهد ایشان به امورات خود بپردازند و نتیجه اقدامات را به آن‌ها اعلام کند.

 

بازدید دادستان همدان از سد تالوار
دادستان همدان به منظور پیگیری مطالبات مردمی و احیاء حقوق عامه درباره موضوع حیاتی تأمین آب، با حضور تنی چند از مسئولان از پروژه آبرسانی از سد تالوار همدان بازدید کرد. «حسن خانجانی موقر» دادستان همدان در حاشیه این بازدید گفت: برای پیگیری مطالبات مردمی و حقوق عامه مردم بررسی‌هایی انجام و در این بازدید، تأکید شد تا متولیان امر سریعتر مسائل فنی آبرسانی به همدان از سد تالوار را به سرانجام برسانند. گفتنی است، پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان به طول ۱۴۰ کیلومتر جزء مهمترین پروژه آبرسانی استان محسوب می‌شود.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در شنبه, 16 مرداد 1400 12:04

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 27,681
یورو 32,459
پوند 38,203
یوان چین 4,305
دینار عراق 207
دینار کویت 93,170
درهم 7,538
لیر 3,160
سکه بهار آزادی 11,448,000
سکه امامی 11,864,000
نیم سکه 5,950,000
ربع سکه 3,500,000
سکه 1 گرمی 2,207,000
طلای 24 عیار 1,541,600
طلای 18 عیار 1,156,200
طلا مثقالی 5,010,000
طلا اونس 175
بیت کوین 1,217,964,277
اتریوم 81,658,950
مابقی ارزها
دلار کانادا 21,950
دلار استرالیا 20,380
دلار نیوزلند 19,980
دلار سنگاپور 20,640
دلار هنگ کنگ 6,750
ریال عربستان 8,088
ریال قطر 7,730
ریال عمان 72,260
فرانک سوییس 30,170
کرون سوئد 3,300
کرون دانمارک 4,730
کرون نروژ 3,265
دینار بحرین 73,580
لیر سوریه 76
روپیه هند 410
روپیه پاکستان 185
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 8,920
رینگیت مالزی 3,650
بات تایلند 857
افغانی 335

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش