text1

شنبه, 03 مهر 1400-

اخبار مهم حقوقی قضائی کشور

دیده بان هشتم : تاکید رییس کل دادگستری آذربایجان غربی بر لزوم اتقان آرا

اخبار مهم حقوقی قضائی

رییس کل دادگستری آذربایجان غربی به امر اتقان آرا پرداخت و از قضات رسیدگی کننده به پرونده‌ها خواست تا در آراء صادره با نهایت دقت، اسناد و مدارک و دلایل پرونده را ملاک رای خود قرار دهند.
ناصر عتباتی در یازدهمین جلسه شورای معاونان دادگستری استان آذربایجان غربی در دستور اول جلسه شورای معاونین به پیگیری پیشرفت برنامه عملیاتی ۱۴۰۰ دادگستری استان آذربایجان غربی پرداخت و نحوه اجرایی شدن آن را از حوزه قضایی این استان و نظارت بر روند اجرایی آن را از معاونان استان آذربایجان غربی پیگیری و گزارش امر را خواستار شد. وی افزود: اجرای برنامه عملیاتی روند رو به پیشرفتی را طی می‌کند و ما امیدواریم که به صورت کامل اجرایی و نتایج خوبی در رسیدگی به پرونده‌ها حاصل شود.
عتباتی یکی از مسائل مهم که در برنامه عملیاتی مورد توجه ویژه قرار گرفته است را اقدامات پیشگیرانه در تشکیل پرونده دانست و گفت: هر چه قدر شعب و نیروی انسانی دادگستری افزایش یابد تاثیری در کاهش پرونده نخواهد داشت، بلکه اولویت برنامه هم کاهش ورودی پرونده هست و کاهش پرونده میسر نیست مگر با پیشگیری از تشکیل پرونده؛ زیرا بسیاری از کار‌ها نیاز به ورود دستگاه قضایی ندارد و به صرف یک اقدام اداری یا انتظامی می‌تواند منجر به فیصله پیدا کردن موضوع باشد. رییس کل دادگستری آذربایجان غربی در ادامه این بحث به پیشگیری‌های وضعی و انتظامی از وقوع جرم تاکید کرد و گفت: باید تمام اقدامات لازم برای پیشگیری از جرم اعمال شود. عتباتی به دومین موضوع مهم مورد تاکید در برنامه عملیاتی ۱۴۰۰ که کاهش جمعیت کیفری زندان‌هاست اشاره کرد و گفت: قانون مجوز‌های لازم را برای کاستن از تعداد زندانیان را داده است و باید از این ظرفیت‌های قانونی نهایت بهره را برد.
وی در پایان صحبت‌های خود به امر اتقان آرا پرداخت و از قضات رسیدگی کننده به پرونده‌ها خواست تا در آرای صادره با نهایت دقت، اسناد و مدارک و دلایل پرونده را ملاک رای خود قرار دهند و از مراجعین به دادگستری هم خواست تا در صورت امکان دعاوی خود را توسط وکیل مطرح کنند و یا حداقل پس از مشاوره با وکیل نسبت به طرح شکایت یا دعوا اقدام کنند تا رسیدگی‌ها و احکام با اتقان و قاطعیت همراه باشند.

 

لزوم توجه به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس
رییس کل دادگستری استان بوشهر به طور از پیش اعلام نشده از زندان شهرستان دشتستان و شورای حل اختلاف این شهرستان بازدید کرد.
علی جمادی به طور از پیش اعلام نشده از زندان شهرستان دشتستان و شورای حل اختلاف این شهرستان بازدید کرد. وی در ابتدای این بازدید به سیاست قوه‌قضاییه در خصوص کاهش جمعیت کیفری اشاره و بیان کرد: در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان تا آن جایی که از طرق قانونی امکان دارد تلاش شود؛ تا از این جهت هم موجب کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی شود و هم از تعدد زندانیان جلوگیری شود و نهایتاً در جهت این که از بزه‌های مرتبط با زندان وزندانیان و پیشگیری از عوارض و مشکلاتی که ناشی از تبعات زندانی شدن فرد برای وی و خانواده واقع می‌شود، اقدام موثری صورت پذیرد.
جمادی درباره لزوم توجه به اعمال مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرد: استفاده حداکثری از تسهیلات قضایی از جمله آزادی مشروط، رأی باز، عفو موردی، تعلیق اجرای مجازات و کمیسیون عفو در رابطه با زندانیان موجب کاهش و کنترل جمعیت کیفری در زندان‌ها می‌شود. رییس کل دادگستری استان بوشهر خطاب به مسئولان زندان بر سالم‌سازی محیط زندان، تقویت رویکرد‌های تربیتی در قبال زندانیان، مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان با هدف بازگشت زندانی به فعالیت‌های سالم و پرهیز از هرگونه اجحاف در حق زندانیان تأکید کرد. جمادی در این بازدید‌ها به صورت چهره به چهره با مددجویان دیدار و به مسائل و مشکلات قضایی آنان استماع و دستورات لازم صادر کردند. رییس کل دادگستری استان بوشهر در ادامه این بازدید از شورای حل اختلاف زندان دشتستان نیز بازدید کرد.
وی ضمن اشاره به سیاست قضازدایی دستگاه قضایی و جایگاه شایسته شورا‌های حل اختلاف در ایجاد صلح و سازش در جامعه گفت: می‌بایست جهت گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه تلاش شود و به همین منظور در راستای کاهش پرونده‌های قضایی، کاهش ورودی پرونده‌ها و حتی جمعیت کیفری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در شورای حل اختلاف از جمله شورای حل اختلاف در زندان استفاده شود تا اینگونه پرونده‌ها به سرانجام برسند و یا تشکیل نشود و یا پرونده دیگری به دنبال نداشته باشد.

 

سازش پرونده ۷ میلیاردی با تلاش شورای حل اختلاف گیلان
رییس شورا‌های حل اختلاف استان گیلان از سازش در پرونده ۷ میلیارد ریالی خبر داد.حجت‎ الاسلام ‎والمسلمین میرمحمدی گفت: با تلاش شعبه ۲۵ شورای حل اختلاف رشت پرونده ۷ میلیارد ریالی منجر به سازش شد. وی افزود: یک فقره پرونده با موضوع خیانت در امانت به خواسته ۷ میلیارد ریال در شعبه ۲۵ شورای حل اختلاف رشت مستقر در دادسرای عمومی و انقلاب با سازش مختومه شد. در این پرونده، مدیر عامل شرکت جهت اشتغال به کارشخص از وی چک سفید امضاء دریافت و مدت ۵ ماه بعد شخص متوجه شکایت شخص ثالث از وی به مبلغ ۷ میلیارد ریال می شود. رییس شورا‌های حل اختلاف استان گیلان ادامه داد: پس از پیگیری‌های انجام شده فرد متوجه شد که مبلغ ۷ میلیارد همان چک سفید امضا بوده که وی بصورت امانی و جهت اشتغال به کار در شرکت تحویل مدیرعامل شرکت کرده بود. وی افزود: با اقدام به شکایت در دادسرای عمومی و انقلاب با عنوان خیانت در امانت، پرونده توسط مقام قضایی به شعبه ۲۵ شورای حل اختلاف مستقر در دادسرای عمومی و انقلاب جهت سازش ارجاع می شود. میرمحمدی با بیان اینکه این سازش پس از چندین جلسه صحبت و گفت‎وگو میان طرفین صورت گرفت افزود: شورا‌های حل اختلاف استان گیلان با توجه به تاکیدات ییس قوه‌قضاییه مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نقش بسزایی دارد و شورا‌های حل اختلاف می‌توانند در فرایند قضازدایی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

 

حل اختلاف حق آبه دو روستا پس از ۱۰ سال با ورود دستگاه قضایی آذربایجان شرقی
رییس دادگاه عمومی بخش سراجو استان آذربایجان شرقی از حل اختلاف حق آبه دو روستا پس از ۱۰ سال خبرداد. انوری اظهار کرد: به دلیل پرونده‌های قضایی متعدد طی ۱۰ سال گذشته بین دو روستای «آلماچوان» و «بیانلوجه» در بخش سراجو بر سر حق آبه اختلافاتی به وجود آمده بود. وی افزود: به منظور رفع درگیری‌های احتمالی و حل اختلاف بین مردم دو روستا و رفع مشکلات به وجود آمده از محل مورد اختلاف بازدید و دستور پیگیری‌های لازم برای حل اختلاف حق آبه داران روستا‌های مذکور را صادر شد.
وی خاطرنشان کرد: با تلاش همکاران دستگاه قضایی در بخش سراجو و همکاری مسئولان مربوطه جلسه تشکیل شده اختلافات بین حق آبه داران دو روستای «آلماچوان» و «بیانلوجه» حل و سازش برقرار شد.


بازدید از کارخانه رینگ پارس
رییس اداره تصفیه و امور ورشکستگی دادگستری استان تهران از کارخانه «رینگ پارس» در استان قزوین بازدید کرد.
بابک ترکی از کارخانه رینگ پارس تحت نظارت اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری استان تهران، واقع در شهرک صنعتی تاکستان استان قزوین بازدید و درجریان مسائل و مشکلات این واحد تولیدی قرارگرفت.
این کارخانه دارای ۲۷۰ نفر نیروی کار بوده و تنها واحد تولیدی رینگ پیستون خودرو در کشور است که برخی از خودروسازان بزرگ داخلی نیز از جمله مشتریان این کارخانه هستند.

بازدید رییس کل محاکم تهران از مجتمع قضایی خانواده دو
رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران به صورت از پیش اعلام نشده از تمامی شعب مجتمع قضایی خانواده دو بازدید کرد.
یحیی جعفری به صورت از پیش اعلام نشده و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از همه شعب و قسمت‌های مختلف مجتمع قضایی خانواده دو بازدید و از نزدیک و به صورت چهره به چهره با مراجعان، کارکنان قضایی و اداری دیدار و گفت‌وگو کرد و ضمن بررسی مشکلات و سئوالات، دستورات لازم را صادر کرد.
رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با حضور در تمامی شعب قضایی از خدمات کارکنان اداری و قضایی قدردانی کرد و به سئوالات آنان پاسخ داد و از نظرات آنان استقبال کرد. کمبود نیروی اداری و قضایی و ورودی زیاد پرونده از جمله مشکلات فعلی و دغدغه بسیاری از کارکنان بود که با حضور رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران مورد بررسی قرار گرفت.

 

اعلام نتایج بازرسی‌های استانی سازمان بازرسی
در جریان بررسی عملکرد اداری و مالی اداره‌ کل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری فساد مالی (اختلاس) به مبلغ حدود ۵۵ میلیارد ریال توسط سازمان بازرسی کل کشور کشف شد.
به گزارش سازمان بازرسی کل کشور، نتایج بازرسی‌های استانی به این شرح است:

فروش ۵۴۶ میلیارد کالای مستعمل بدون مجوز قانونی در بوشهر
پیرو انجام بازرسی از عملکرد مدیریت جمع‌آوری و فروش اموال‌تملیکی استان و حسب بررسی اسناد و مدارک مشخص شد، در سال‌های اخیر تعداد ۴۲۷ ردیف کالای مستعمل شامل خودروهای سواری و ماشین‌آلات سنگین و صنعتی به ارزش بیش از ۵۴۶ میلیارد ریال بدون اخذ مجوز کمیسیون موضوع ماده ۱ این آیین‌نامه و یا تأییدیه استاندارد توسط مدیریت اموال تملیکی بوشهر فروخته شده است. از این میان تنها تعداد ۶۱ ردیف به ارزش ۲درصد ارزش کل کالاهای مستعمل به صورت مزایده به فروش رسیده و اغلب آن معادل ۵۳۵ میلیارد ریال با مذاکره و به روش تهاتر دین و طلب به صاحب کالا واگذار شده است؛ با توجه به عدم اخذ مجوز کمیسیون ماده ۱ فروش این کالاها ممنوع بوده است.
به عبارت دیگر عملکرد مدیریت اموال تملیکی بوشهر در خصوص فروش کالاهای مستعمل در این حجم باعث شده عملاً واردکنندگان به هر میزان که بخواهند کالاهای مستعمل خود را بدون اخذ مجوز از کمیسیون ماده ۱ از طریق سازمان تملیکی به کشور وارد کنند و قوانین و مقررات مربوطه در حاشیه قرار گیرد. متعاقب اخذ توضیحات و دفاعیات مسئولین مربوطه، سه نفر از مدیران پیشین اموال تملیکی استان به دستگاه قضایی معرفی شدند.
خبر دیگر از استان بوشهر اینکه در جریان بازرسی از یکی از پالایشگاه‌های تابعه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی جهت خرید متراژ معینی از لوله‌های مورد نیاز به منظور انتقال میعانات گازی به مبلغ بیش از ۱۰۸ میلیارد ریال از نوع خارجی، پس از بررسی موضوع توسط این بازرسی‌کل و تایید وجود کالای مشابه داخل و استاندارد با قیمت بسیار پایین‌تر، به این شرکت هشدار داده شد از طریق برگزاری مناقصه عمومی از یکی از شرکت‌های داخل لوله‌های موردنیاز را تامین کند. در نهایت ورود بازرسی‌کل استان به این موضوع منجر به حمایت از تولید ملی و صرفه‌جویی به مبلغ بیش از ۸۲ میلیارد ریال شد.

 

صدور حکم قطعی عاملان دریافت‌ وجوه غیرقانونی در اداره ثبت اسناد شیروان
با گزارش و پیگیری بازرسی کل استان خراسان شمالی حکم قطعی سه نفر از کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان شیروان که با سوءاستفاده از موقعیت اداری به وسیله یک دستگاه کارت‌خوان شخصی در محل اداره اقدام به دریافت وجوه غیرقانونی از مراجعین می‌کردند، به مرجع قضایی استان معرفی شدند که در نهایت حکم محکومیت قطعی افراد مذکور بر یک سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی و پرداخت مجموعا بیش از ۹.۵ میلیارد ریال جزای نقدی به حساب خزانه از سوی دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی صادر شد.

 

کشف اختلاس ۵۵ میلیاردی در اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری
در جریان بررسی عملکرد اداری و مالی اداره‌کل ورزش و جوانان استان، فساد مالی (اختلاس) به مبلغ حدود ۵۵ میلیارد ریال کشف شد. همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال نیز با عنوان تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی کشف شد که با توجه به قرار جلب به دادرسی صادره از شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرکرد تعقیب کیفری ۳ متهم، در شعبه تخصصی دادگاه مرتبط با گزارش‌های بازرسی کل استان در دستور رسیدگی قرار گرفت.

واریز ۱۴۸ میلیارد به حساب خزانه در جریان بازرسی یکی از بانک‌های خراسان رضوی
در جریان بازرسی از «بررسی نحوه گشایش اعتبارات اسنادی، انجام حواله‌های ارزی و پیگیری ایفای تعهدات در یکی از بانک‌های استان خراسان رضوی» از تضییع حقوق دولتی جلوگیری به عمل آمد.
در جریان بازرسی از این پرونده و با پیگیری‌های به عمل آمده، مبلغ ۱۱۹ میلیارد ریال وجه مابه‌التفاوت نرخ ارز مربوط به تأخیر در ارائه اسناد حمل یکی از حواله‌های ارزی یکی از مجتمع‌های فولادی استان به حساب مربوط نزد بانک مرکزی واریز شد. همچنین مبلغ ۲۹ میلیارد ریال بابت جریمه عدم ارائه پروانه سبز گمرکی در مورد حواله‌های ارزی رفع تعهد نشده دو شرکت که ارز دولتی دریافت و کالایی به کشور وارد نکرده بودند، به حساب خزانه واریز شد.


پرونده‌های ‌نامتعارف شعب قضایی کردستان ‌تا ۶ ماه آینده‌‌ کاهش یابد
رییس ‎کل دادگستری استان کردستان گفت: با توجه به ابلاغ طرح کاهش موجودی شعب نامتعارف در مدت حداکثر 6 ماه به تمامی حوزه‎های قضایی این استان، همکاران قضایی و اداری باید با جدیت و تلاش مضاعف در راستای تحقق اهداف و اجرای طرح مذکور در مهلت مقرر اقدام کنند. حجت ‎الاسلام سیدحسین حسینی در دیدار با رییس حوزه قضایی و قضات دادگستری شهرستان مریوان بر ضرورت مختومه شدن پرونده‎ های معوق این حوزه قضایی تاکید و اظهار کرد: خوشبختانه در هشت ماه اخیر 12 درصد از شعب با موجودی نامتعارف دادگستری استان کاهش یافته است و این موضوع باید با جدیت بیشتری ادامه یابد. وی افزود: در راستای حبس‎زدایی باید به مجازات‎های جایگزین حبس توجه بیشتری شود و در برخورد با برهم‎زنندگان امنیت و آسایش مردم با قاطعیت تمام برخورد شود. رییس ‎کل دادگستری استان کردستان بیان کرد: با توجه به ابلاغ طرح کاهش موجودی شعب نامتعارف در مدت حداکثر 6 ماه به تمامی حوزه ‎های قضایی این استان، لازم است همکاران قضایی و اداری با جدیت و تلاش مضاعف در راستای تحقق اهداف و اجرایی شدن طرح مذکور در مهلت مقرر اقدام کنند.

 

بازدید از مجتمع صنعتی واگن‏سازی زرند
رییس ‎کل دادگستری استان کرمان در سفر یک‌روزه به شهرستان زرند، از مجتمع صنعتی واگن‎سازی این شهرستان بازدید و بر حمایت از بخش کارگری و مدیریتی آن تاکید کرد. یدالله موحد در بازدید از مجتمع صنعتی واگن‎سازی زرند در کرمان بیان کرد: حجم بالا و ظرفیت فوق‌العاده موجود در این مجتمع برای تولید واگن‌های مسافری و باری و محصولات متنوع دیگر موجب خرسندی بوده و نشان‎دهنده تلاش و مجاهدت کارگران و مدیران این مجموعه صنعتی و نیز پشتیبانی مدیران استانی و شهرستانی است. وی با اشاره به ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۳۰ نیروی متخصص در مجتمع صنعتی واگن‎سازی زرند تصریح کرد: لازم است تمامی مجموعه‌های صنعتی و معدنی که ظرفیت استفاده از محصولات این کارخانه را دارند از محصولات آن استقبال کنند، زیرا معنای تحقق اقتصاد مقاومتی نیز همین است که ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه این مرز و بوم به نحو احسن به‎کارگیری شود. رییس‎کل دادگستری استان کرمان، حمایت از مدیران واحد‌های تولیدی و صنعتی را وظیفه تمامی اجزای حاکمیت دانست و گفت: با توسعه پشتیبانی‌ها و حمایت‌ها از واحد‌های تولیدی و صنعتی می‌توان زمینه لازم برای بازسازی خطوط تولید، تولید بیشتر، توسعه آموزش‌ها و راه‎اندازی خطوط تولید محصولات جدید فراهم کرد.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در چهارشنبه, 06 مرداد 1400 10:07

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 27,681
یورو 32,459
پوند 38,203
یوان چین 4,305
دینار عراق 207
دینار کویت 93,170
درهم 7,538
لیر 3,160
سکه بهار آزادی 11,448,000
سکه امامی 11,864,000
نیم سکه 5,950,000
ربع سکه 3,500,000
سکه 1 گرمی 2,207,000
طلای 24 عیار 1,541,600
طلای 18 عیار 1,156,200
طلا مثقالی 5,010,000
طلا اونس 175
بیت کوین 1,217,964,277
اتریوم 81,658,950
مابقی ارزها
دلار کانادا 21,950
دلار استرالیا 20,380
دلار نیوزلند 19,980
دلار سنگاپور 20,640
دلار هنگ کنگ 6,750
ریال عربستان 8,088
ریال قطر 7,730
ریال عمان 72,260
فرانک سوییس 30,170
کرون سوئد 3,300
کرون دانمارک 4,730
کرون نروژ 3,265
دینار بحرین 73,580
لیر سوریه 76
روپیه هند 410
روپیه پاکستان 185
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 8,920
رینگیت مالزی 3,650
بات تایلند 857
افغانی 335

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش