text1

سه شنبه, 16 آذر 1400-

بسته حوادث 14 مهر

دیده بان هشتم : مهسا 4 روز پس از ازدواج درخواست طلاق کرد ! / از داماد خوشم نمی آید

خدمت مقدس سربازی را که تمام کردم، زمزمه هایی درباره ازدواجم در خانه پیچید. هر کدام از اعضای خانواده ام دختری را پیشنهاد می کردند تا این که پدرم از من خواست با دخترعمویم ازدواج کنم. تا آن روز، هیچ گاه به دخترعمویم فکر نکرده بودم.

 

بسته حوادث


اگر چه او دیگر ۱۶ سال سن داشت ولی هنوز در نظر من یک کودک خردسال جلوه می کرد. آن شب خیلی به «مهسا» فکر کردم. پدر می گفت: ضرب المثل معروفی هست که می گوید: «فامیل اگر گوشت یکدیگر را بخورند استخوان های هم را دور نمی ریزند!»

صبح روز بعد به بهانه دیدار با عمویم به منزل آن ها رفتم. این بار وقتی در چهره دخترعمویم نگریستم قلبم لرزید. احساس کردم او را دوست دارم و می توانم با او راه خوشبختی را طی کنم. آن روز ناهار را هم در منزل عمویم ماندم و به بهانه های مختلف سعی کردم بیشتر با دختر عمویم صحبت کنم. اگر چه مادرم اختلافاتی با مادر مهسا داشت و بیشتر اوقات با هم قهر بودند اما من تصور می کردم با ازدواج من و مهسا، اختلافات آن ها نیز به پایان برسد.

چند روز بعد از آن که موضوع را با پدرم مطرح کردم مراسم خواستگاری و عقدکنان برگزار شد و من و مهسا با هم نامزد شدیم ولی هنوز ۴ روز از برگزاری مراسم عقدمان سپری نشده بود که با بی تفاوتی های مهسا روبه رو شدم. او خیلی سرد با من برخورد می کرد و با حرکات و رفتارش چنین نشان می داد که اصلاً مرا دوست ندارد!

چند روز بعد هم مادر مهسا به مادرم گفته بود که دخترم طلاق می خواهد و می گوید نامزدم را دوست ندارم و از او خوشم نمی آید! ابتدا این حرف ها را به خاطر سن کم مهسا جدی نمی گرفتم و تصورم این بود که او هنوز نمی تواند تصمیم درستی بگیرد ولی مدتی بعد با درخواست مهسا از یکدیگر به صورت توافقی جدا شدیم و او با پسر دیگری ازدواج کرد اما با شوهرش اختلافات زیادی پیدا کرد و مدام با یکدیگر درگیر بودند تا این که کارشان به طلاق کشید.

پس از این ماجرا، باز هم با دخالت اعضای خانواده ام قرار شد من و مهسا بار دیگر با هم ازدواج کنیم. یک ماه بعد از ازدواجمان مهسا باردار شد. این خبر تمام اعضای خانواده را به وجد آورد و من از همه بیشتر خوشحال شدم اما این خوشحالی هم ۶ ماه بیشتر دوام نیاورد و مهسا دوباره دادخواست طلاق داد.

او در حالی که ۷ ماهه باردار است باز هم می گوید نمی تواند با من زندگی کند و امروز به کلانتری آمده ایم تا برای طلاق به دادگاه برویم ولی هر چه فکر می کنم نمی دانم عاقبت زندگی فرزندم به کجا خواهد رسید...

 

آزار جنسی 330 هزار کودک در کلیسای کاتولیک فرانسه
گزارش یک هیأت تحقیق مستقل نشان می‌دهد که در ۷۰ سال گذشته حدود ۳۳۰ هزار کودک قربانی آزار و اذیت کلیسای کاتولیک فرانسه و نهاد‌های وابسته به آن بوده اند.
«ژان مارک ساو» رئیس هیأت مستقل تحقیق از فساد اخلاقی کلیسای کاتولیک فرانسه روز سه شنبه در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان خبر داد که اعضای روحانی این نهاد مذهبی طی هفت دهه گذشته از بیش از ۲۰۰ هزار کودک تجاوز کرده اند.
بر اساس یافته‌های گزارش هیأت مذکور، تخمین زده می‌شود که ۲۱۶ هزار کودک از نیمه قرن بیستم تا سال ۲۰۲۰ مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشند. این تعداد با احتساب قربانیان سوء استفاده کنندگان غیرروحانی مرتبط با کلیسا، مانند مدارس کاتولیک، به حدود ۳۳۰ هزار قربانی افزایش می‌یابد.

به گفته ساو، کودکان در کلیسای کاتولیک بیشتر از مدارس دولتی، اردو‌های تابستانی یا هر محیط خارج از خانواده مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته وی، این مشکل ساختاری بوده و خشونت جنسی تنها به "چند فرد خاطی" محدود نمی‌شود.

ساو به سی ان ان گفت: کلیسا وقتی از سوء استفاده‌ها مطلع شد، سختگیری‌های لازم را برای محافظت از کودکان در برابر متجاوزین اتخاذ نکرد.

پیشتر اعلام شده بود که نتایج تحقیقات این هیأت نشان می‌دهد که کودکان هدف آزار دستکم ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار و ۲۰۰ کشیش یا سایر اعضای کلیسا بوده‌اند.

گزارش ۲ هزار و ۵۰۰ صفحه‌ای هیأت پس از دو سال و نیم تحقیق در بایگانی کلیسا، سوابق دادگاه‌ها، پرونده‌های پلیس و مصاحبه با شاهدان جمع آوری شده است.

این هیأت مستقل در سال ۲۰۱۸میلادی توسط کلیسای کاتولیک فرانسه و در واکنش به چندین رسوایی که این کشور و سراسر جهان را تکان داد، ایجاد شد. در بدو فعالیت یک خط تلفن برای دریافت اظهارات شاهدان راه‌اندازی و در ماه‌های بعد هزاران پیام دریافت شد.

۲۲ کارشناس حقوقی، پزشک، مورخ، جامعه‌شناس و متخصص الهیات در این هیئت عضویت دارند.

 

قتل فجیع 13 افغان و یک دختر 17 ساله به دست طالبان
عفو بین‌الملل، طالبان را متهم کرد که روز ۳۰ اوت (۲۲ مرداد) ۱۳ شهروند از اقلیت هزاره افغانستان را که بیشتر آنها سرباز و تسلیم شده بودند، کشته‌ است.
سازمان حقوق بشری در گزارش خود که امروز سه شنبه پنج اکتبر منتشر شده، اعلام کرد که ۱۱ تن از کشته شدگان عضو نیروهای امنیت ملی افغانستان و دو نفر دیگر غیرنظامی بوده‌اند.
عفو بین‌الملل در گزارش خود تصریح کرده است که یک دختر ۱۷ ساله نیز در میان به قتل رسیدگان بوده است. بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، قتل‌ها در روستایی به نام کاهور در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان انجام شده است.

این کشتار در حالی انجام شده است که رهبران طالبان پس از تسلط کامل بر افغانستان در تلاش بودند تا چهره‌ای متفاوت نسبت به گذشته از خود نشان دهند.

پیشتر نیز عفو بین‌الملل نیروهای طالبان را متهم کرده بود که بین روزهای چهار تا شش ژوئیه، ۹ مرد از اقلیت هزاره افغانستان را شکنجه کرده و کشته‌اند.

هزاره‌ها حدود ۹ درصد از جمعیت ۳۶ میلیونی افغانستان را تشکیل می‌دهند. آنها بیشتر به این دلیل مورد هدف قرار گرفته و می‌گیرند که مسلمان شیعه در کشوری با اکثریت سنی مذهب هستند.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، ۳۴ سرباز سابق افغانستان در منطقه خدیر پس از تسلط طالبان بر ولایت دایکندی در ۱۴ اوت به دنبال تسلیم شدن بوده‌اند.

اعدام‌های خونسردانه هزاره‌ها گواه دیگری است که نشان می‌دهد طالبان همان بدرفتاری‌های وحشتناکی را انجام می‌دهند که در دوران حکومت قبلی شان در افغانستان به دلیل آنها بدنام بودند.

این سازمان حقوق بشری در تشریح چگونگی کشتار شهروندان هزاره نوشته است که ۳۰۰ جنگجوی طالبان در ۳۰ اوت وارد کاروانی در نزدیکی روستایی شدند که نیروهای امنیتی به همراه اعضای خانواده‌هایشان در آنجا مستقر بودند.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود نوشته است در حالی که نیروهای امنیتی افغان قصد داشتند به همراه خانواده‌هایشان منطقه را ترک کنند، جنگجویان طالبان به سوی آن‌ها تیراندازی کردند که در جریان این تیراندازی یک دختر ۱۷ ساله به نام معصومه کشته می‌شود.

بر اساس گزارش این سازمان حقوق بشری، در جریان این حمله، یک سرباز به سوی جنگجویان طالبان شلیک می‌کند که منجر به کشته شدن یک شبه نظامی طالبان می‌شود.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش خود، نیروهای طالبان را متهم کرده است که به سوی خانواده‌ها در حالی که آن‌ها در حال فرار بوده‌اند، شلیک کرده‌اند. به گزارش این سازمان حقوق بشری، طالبان پس از تسلیم شدن ۹ نیروی امنیتی، آنها را به کنار رودخانه‌ای در همان نزدیکی می‌برند و می‌کشند.

اگنس کالامارتا، رئیس عفو بین‌الملل گفت: «اعدام خونسردانه هزاره‌ها گواه دیگری است که نشان می‌دهد طالبان همان بدرفتاری‌های وحشتناکی را انجام می‌دهند که در دوران حکومت قبلی‌شان در افغانستان به دلیل آنها بدنام بودند.»

طالبان از ابتدای تسلط دوباره بر افغانستان با مجموعه قتل‌هایی که انجام داده‌اند و همچنین اتخاذ تصمیماتی مانند ایجاد محدودیت برای زنان و تشکیل دولت مردانه بر نگرانی جامعه بین‌الملل در خصوص وضعیت شهروندان این کشور به‌خصوص اقلیت‌های قومی و مذهبی افزوده است.

اگرچه سخنگویان اصلی طالبان تاکنون به گزارش عفو بین‌الملل در مورد کشتار شهروندان هزاره واکنشی نشان نداده‌اند اما صدیق‌الله عابد، رئیس پلیس منصوب طالبان برای ولایت دایکندی هرگونه کشتار توسط نیروهای این گروه را تکذیب کرد و گفت که یکی از اعضای طالبان در پی یک حمله در این ولایت زخمی شده است.

طالبان از بازداشت ۱۱ عضو داعش خبر داد
با وجود این طالبان روز سه شنبه از بازداشت ۱۱ عضو گروه داعش در کابل خبر داد که از آن‌ها به عنوان دشمنان رقیب و سرسخت طالبان یاد می‌شود.

بلال کریمی، سخنگوی طالبان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که عملیات بازداشت اعضای گروه وابسته به داعش یکشنبه شب در منطقه پنجم پلیس کابل انجام شده است.

عملیات نیروهای وابسته به طالبان برای بازداشت نیروهای داعش تنها چند ساعت پس از بمب گذاری در مسجد عیدگاه کابل انجام شده است.

رکنا

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در چهارشنبه, 14 مهر 1400 13:51

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 31,015
یورو 31,391
پوند 41,118
یوان چین 4,868
دینار عراق 207
دینار کویت 103,180
درهم 7,577
لیر 2,270
سکه بهار آزادی 13,054,000
سکه امامی 13,246,000
نیم سکه 6,900,000
ربع سکه 3,950,000
سکه 1 گرمی 2,400,000
طلای 24 عیار 1,759,200
طلای 18 عیار 1,319,400
طلا مثقالی 5,719,000
طلا اونس 178
بیت کوین 1,618,291,366
اتریوم 134,140,495
مابقی ارزها
دلار کانادا 24,460
دلار استرالیا 22,030
دلار نیوزلند 21,240
دلار سنگاپور 22,800
دلار هنگ کنگ 7,440
ریال عربستان 8,964
ریال قطر 8,630
ریال عمان 80,950
فرانک سوییس 33,860
کرون سوئد 3,461
کرون دانمارک 4,880
کرون نروژ 3,435
دینار بحرین 82,170
لیر سوریه 85
روپیه هند 420
روپیه پاکستان 200
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 10,160
رینگیت مالزی 4,050
بات تایلند 940
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش