text1

سه شنبه, 16 آذر 1400-

بسته حوادث

دیده بان هشتم : 

خودکشی زن جوان در قم
زن جوان به نام مریم در قم دست به خودکشی زد.

 

بسته حوادث


مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهر قائم گفت: اگر خانمی که در استان قم، دچار اعتیاد است تصمیم به ترک مواد مخدر بگیرد باید به اراک یا کرج مراجعه کند که این امر سبب می‌شود از تصمیمی که به ترک اعتیاد گرفته است منصرف شود.
آغاز این قصه با اصرار و لجبازی دختر کوچک خانواده (مریم) برای یک ازدواج نادرست شروع می‌شود. ازدواجی که باتلاقی هشت‌ساله را برای او به ارمغان آورد و آخر ماجرا به سفیدپوشی دختر و لباس سیاه خانواده ختم شد.
مادرش می‌گوید «به دلیل اینکه همه خانواده‌ همسرش دچار اعتیاد بودند و پدرش در کمپ ترک اعتیاد و مادرش در زندان فوت کرده بود راضی به این ازدواج نبودیم؛ اما دخترم با اصرار با او ازدواج کرد و هر دو معتاد شدند.
مادر و خواهر مریم دو بار با طی کردن مراحل قانونی و معرفی به کلانتری او را به کمپ ترک اعتیاد بردند و حتی همسرش هم مدتی در کمپ بستری کردند؛ اما دوباره به سراغ مواد مخدر رفتند.
مادرش می‌گوید «این اواخر خودش هم از این نوع زندگی خسته شد بود و می‌خواست که اعتیاد را برای همیشه کنار بگذارد؛ اما کمپ ترک اعتیاد برای زنان معتادی که به ‌صورت اختیاری تصمیم به ترک بگیرند وجود نداشت و البته هنوز هم ندارد و چون در منزل خودمان زندگی می‌کردند نمی‌خواستم که پلیس مجدد او را بازداشت کند؛ چون بین مردم و همسایه‌ها درست نبود که مجدد دستگیرش کنند و از طرفی هم با توجه به آنچه از محیط کمپ تعریف کرده بود به عنوان یک مادر تحمل این را نداشتم که دوباره به آن مکان برود.»
در میان تکاپویی که خانواده برای پیدا کردن راه‌حلی برای ترک اعتیاد بودند دختر جوان قصه، این زندگی را تاب نیاورد و شمع زندگی اش را با دست های لرزانش خاموش کرد. بعد از خودکشی مریم همسرش هم آواره شده است و خانواده مریم به دنبال یک مرکز ترک اعتیاد مناسب برای او هستند؛ اما متأسفانه اکثر مراکز پر هستند و یا هزینه بالایی را تقاضا می‌کنند.
سرگذشت «مریم» خلاصه‌ای از عاقبت بسیاری از زنان درگیر باتلاق اعتیاد است، باتلاقی با توجه به شرایط موجود، برای نجات راه سختی را در پیش دارند.


بلای هولناک سر 2 هزار زن و مرد و کودک پاوه ای
2 هزار زن و مرد و کودک در یکی از روستاهای پاوه ، کرمانشاه در اثر مسمومیت آب آلوده در یک قدمی مرگ بودند.
انسداد خط فاضلاب و تداخل آن با آب چشمه، مردم روستای «دشه» از توابع شهرستان پاوه را دچار مسمومیت کرد. روستایی با دو هزار نفر جمعیت که تنها آب آشامیدنی آنها از این چشمه تامین می‌شود. فاصله نزدیک آب چشمه با خط فاضلاب برای اهالی این روستا دردسرساز شده تا جایی که مسمومیت، مردم روستا را راهی بیمارستان می‌کند.
استاندار، بخشدار و فرماندار شهرستان پاوه در روز جمعه ۱۹ شهریور ماه به اهالی روستا اطلاع می‌دهند که آب آشامیدنی آنها مسموم شده است و غیر قابل شرب.
«جلیل بالایی»، فرماندار شهرستان پاوه، از جزییات حادثه پیش آمده در روستا می‌گوید: «جمعه ۱۹شهریور ماه، به مردم روستای دشه هشدار داده شد که تا اطلاع ثانوی، از آب چشمه مصرف نکنند. انسداد خط فاضلاب گزارش شده بود. نیروهای متخصص برای بررسی‌های لازم به روستا اعزام شدند. برای رفع انسداد خط فاضلاب حتی از نیروهای آتش‌نشانی نیز کمک گرفته شد. اما تلاش‌ها نتیجه نداد.
از آنجایی که خط انتقال فاضلاب در نزدیکی این چشمه قرار دارد، بر اثر برگشت فاضلاب، دقایقی با آب چشمه تداخل پیدا می‌کند. بلافاصله کنتور خروجی مخزن آب روستا را قطع می‌کنند و به مردم روستا هشدارهای لازم را می‌دهند. تیم پزشکی و بهداشت به روستا اعزام شد. ۱۸۹نفر به تیم پزشکی مستقر در روستا مراجعه کردند. مردمی که از این روستا به بیمارستان قدس در شهرستان پاوه رجوع کردند، به دلیل علایم شدید از مسمومیت، بستری شدند.
این احتمال نیز وجود دارد که اهالی مراجعه‌کننده از روستای دشه به بیمارستان، صرفا به دلیل عوارض ناشی از مسمومیت، بستری نشده باشند.» بالایی درباره شرایط سلامت آب چشمه می‌گوید: «تیم بهداشت از روز جمعه، در حال آزمایش آب آشامیدنی این چشمه است. به محض اطمینان از سلامت کامل آب چشمه، به اهالی روستا اطلاع داده می‌شود.» بنا بر گفت‌وگو با دو نفر از اهالی روستا؛ مسمومیت آنها از روز پنجشنبه، درست یک روز قبل از اطلاع‌رسانی شروع شده است.یک روز قبل از انسداد خط فاضلاب ماردین شکری یکی از اهالی روستای دشه ۳۹سال دارد. با تردید، اتفاقات یک هفته قبل از انسداد خط فاضلاب را شرح می‌دهد: «یک هفته قبل از ترکیدگی لوله فاضلاب برای درست کردن کولر به پشت‌بام رفته بودم. شلنگ آب کولر برای دومین بار پر از گل شده بود. بعد فهمیدم مشکل از کولر نبود و آب آلوده بوده.»

یک روز قبل از اطلاع‌رسانی در مورد آلودگی آب، ماردین و خانواده‌اش حال‌شان بد می‌شود. «پنجشنبه حالت تهوع داشتم. همسرم هم همین‌طور. ما به کنار. لاوین و هاوین؛ دختران دوقلوی من هشت سال دارند. آنها به ‌شدت بی‌تاب بودند. یکی از دخترانم معلول مادرزادی است. هنوز نتوانستیم داروهایش را بدهیم. دهانش قفل شده و با جرثقیل هم نمی‌توانیم دهانش را باز کنیم.
لاوین و هاوین را به بیمارستان قدس در شهرستان پاوه بردیم، بیمارستان، تخت خالی نداشت. بیمارانی که زودتر مراجعه کرده بودند، زودتر هم بستری شده بودند.» تصویری عجیب ذهنش را پریشان و متعجب می‌کند. مکثی کوتاه میان کلماتش هویدا می‌شود و مثل پیچکی جملات را به دور خود می‌پیچد: «شاید باور نکنید؛ ولی من به همراه همسر و دو دخترم، روی یک تخت بیمارستان بستری بودیم. چهار نفر روی یک تخت!» او همچنان متعجب ادامه می‌دهد: «به خاطر کمبود تخت در بیمارستان، درمان بعضی از بیماران هم به صورت سرپایی انجام می‌شود.
داروها هم به سختی پیدا می‌شود. در نسخه یکی از دخترانم، شربت مترونیدازول تجویز شده، داروخانه داخل بیمارستان که این شربت را ندارد. به چهار، پنج داروخانه دیگر هم سر زدم، اما نداشتند. اقوام و بستگان من و همسرم هم دچار مسمومیت شدند، اما با علایمی متفاوت.» با لحنی ناراحت می‌گوید: «کارگر ساختمان هستم. درآمد زیادی ندارم. با این حال با شرایطی که برای‌مان پیش آمد، نزدیک ۳۰۰هزار تومان هزینه آب معدنی دادم. بماند که چقدر هزینه درمان‌مان در بیمارستان شده است.»
پس چه کسی می‌داند؟
دانشجوی ترم هشت مهندسی متالوژی است. ۲۲سال دارد. فرزند اول خانواده به همراه یک خواهر و برادر کوچک‌تر. آرمین عزیزی که تازه از بیمارستان قدس شهرستان پاوه مرخص شده، راهی روستای‌شان دشه است.
در بین راه، با کسالتی که سوغات مسمومیتی ناشی از آلودگی آب است، سه روزی که در بیمارستان بستری بود را بازگو می‌کند: «مسمومیت من، از پدر، مادر و خواهر، برادرم شدیدتر بود. پنجشنبه شب با علایمی همچون تهوع شدید، اسهال و تب و لرز به بیمارستان مراجعه کردم.
سه روز در بیمارستان بستری بودم و یکی، دو ساعتی می‌شود که مرخص شدم.» آرمین از وضعیت دیگر اعضای خانواده‌اش می‌گوید: «پدرم نزدیک ۵۰سال دارد. جمعه ظهر، حالت تهوع شدید گرفت. اما خب نیازی به بستری شدن نداشت و با مصرف دارو، علایم مسمومیتش برطرف شد. مادرم هم برای چند ساعتی بی‌اشتها شده بود. برادر ۱۲ ساله‌ام به همراه خواهرم که ۱۰ سال دارد، علایم مسمومیت بسیار خفیفی داشتند.»
او در ادامه از وضعیت اهالی روستا در بیمارستان قدس شهرستان پاوه می‌گوید: «همزمان با من، یک خانم هفتاد، هشتاد ساله در بیمارستان بستری بود.
گویا از قبل دچار بیماری خاصی بوده و وقتی از آب آلوده مصرف می‌کند، مسمومیت باعث می‌شود سکته مغزی کند. شنیدم می‌خواهند او را به بیمارستانی در کرمانشاه منتقل کنند. روستای ما حدود دو هزار نفر جمعیت دارد. از دوست و آشنا شنیدم؛ تمام اهالی روستا دچار مسمومیت شدند.
اما خب علایم مسمومیت، در هر خانوار با شدت و ضعف بروز پیدا کرده است. تنها آب آشامیدنی روستا، همین چشمه است. هیچ‌کس نمی‌داند. من هم نمی‌دانم دقیقا چه روزی خط فاضلاب دچار نشتی شد. شاید چهارشنبه، شاید هم پنجشنبه.»


ماجرای دپو 6 هزار کامیون در گمرکات کشور
معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور، درخصوص دپو هزاران دستگاه کامیون در گمرکات کشور، گفت: در حال حاضر بیش از 6 هزار دستگاه کامیون 3 سال ساخت که از اروپا وارد کشور شده است، در گمرکات کشور معطل است.
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور، درخصوص دپو 6 هزار دستگاه کامیون در گمرکات کشور به بسیاری از رانندگان تماس می گرفتند و روبروی ساختمان گمرک تجمع می کردند و اگر ادامه می یافت، دامنه آن افزایش می یافت. از دادستانی محترم تهران درخواست کردیم که به این موضوع ورود کنند. در حال حاضر بیش از 6 هزار دستگاه کامیون سه سال ساخت که از اروپا وارد کشور شده در گمرکات کشور معطل است. نزدیک به دو سال از رسیدن این کالاها به گمرکات کشور می گذرد.این کالاها به صورت قانونی وارد کشور شده و کالای غیرضرور هم نبوده است و کالایی هم نبوده که در قانون مصرح نشده باشد. براساس قوانینی مصوبه مجلس شورای اسلامی برای تجهیز و تقویت ناوگان حمل و نقل جاده ای و نو سازی ناوگان در نظر گرفته شده است. مجوزهای قانونی اولیه هم صادر شده است. کامیون ها وارد گمرکات شده و عدم هماهنگی فی مابین دستگاه ها و سایر مراجع مربوطه نزدیک به دو سال است که در گمرکات مانده است و روز به روز به آن افزوده می شود.
رسوب هزاران کامیون در گمرکات کشور
وی ادامه داد: 1300 دستگاه کامیون در گمرک تهران یا شهریار سابق وجود دارد. روزهای گذشته بازدیدهای مختلفی به عمل آمد. این کالاها مشکلی ندارند. سه سال ساخت رعایت شده است، خدمات پس از فروش در داخل کشور وجود دارد.ثبت سفارش برای این کالا انجام شده است. صاحبان کالا می خواهند حقوق ورودی را پرداخت کنند.منشا ارز این کالاها تقریبا تایید شده است.فقط ناهماهنگی بین دستگاه ها باعث شده در ترخیص آن تعلل و ایستایی بوجود آمده و این کالاها در گمرکات رسوب پیدا کنند.
ارونقی درخصوص تعیین تکلیف این کالاها گفت: براساس آخرین تصمیمی که توسط معاونین محترم دادستان تهران گرفته شده است، فقط فرصت یک ماهه داده شد که تعیین تکلیف شود و نسبت به ترخیص وفق مقررات اقدام شود.به هیچ عنوان این مهلت زمانی تمدید نخواهد شد و دستگاه ها باید پاسخگوی عدم اقدام عملی لازم برای عدم اجرای دستور دادستانی باشند. مکاتبات و دستورات متعددی هم ظرف دو روز گذشته توسط دادستانی محترم تهران انجام شده است.
صاحبان این کامیون ها رانندگانی هستند که همه زندگی خود را فروخته اند
معاون فنی و امور گمرکی گمرک کشور، درخصوص صاحبان این کامیون ها گفت: صاحبان این کالاها رانندگان محترمی هستند که زندگی و کامیون خود را فروختند، وام گرفتند یا پیش خرید کردند. حتی کامیون خود را فروخته اند. افراد مختلفی که بیش از یک سال متضرر شدند و هیچ دستگاهی هم پاسخ روشنی به این رانندگان نمی دهد. 6 هزار کامیون در حال حاضر بلاتکلیف است.از سوی دیگر کل کامیون هایی که ارسال می شود و برای ناوگان تجهیز می شود برای خروج کالاهای اساسی از بندر امام، به 2500 کامیون نمی رسد. بهتر است در اسرع وقت تکلیف این کامیون ها مشخص شود و باتوجه به تدابیر و دستوراتی که از سوی دادستانی محترم تهران انجام شده به نظر می رسد که ظرف یک ماه آینده آخرین مدت زمانی است که برای ترخیص و تعیین تکلیف این کامیون ها در نظر گرفته شده است.
ارونقی در آخر تاکید کرد: تمامی دستگاه هایی که تعلل و مقاومت و کوتاهی در این مورد کنند، بعد از یک ماه باید بابت ترک فعل، تخلفات و قصور احتمالی پاسخگوی احضار و دستورات دادستانی محترم باشند. این الزام از سوی گمرک از آن جهت است که طبق دستوری که برای گمرک صادر شده است، پیگیری این موضوع از مراجع ذی صلاح و ذی ربطی است از سوی گمرک و اعلام گزارش به دادستان عمومی و انقلاب تهران است.

رکنا

insta1روزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در شنبه, 27 شهریور 1400 16:29

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 31,100
یورو 31,391
پوند 41,118
یوان چین 4,868
دینار عراق 207
دینار کویت 103,180
درهم 7,577
لیر 2,270
سکه بهار آزادی 13,054,000
سکه امامی 13,246,000
نیم سکه 6,900,000
ربع سکه 3,950,000
سکه 1 گرمی 2,400,000
طلای 24 عیار 1,759,200
طلای 18 عیار 1,319,400
طلا مثقالی 5,719,000
طلا اونس 178
بیت کوین 1,555,729,606
اتریوم 134,508,122
مابقی ارزها
دلار کانادا 24,460
دلار استرالیا 22,030
دلار نیوزلند 21,240
دلار سنگاپور 22,800
دلار هنگ کنگ 7,440
ریال عربستان 8,964
ریال قطر 8,630
ریال عمان 80,950
فرانک سوییس 33,860
کرون سوئد 3,461
کرون دانمارک 4,880
کرون نروژ 3,435
دینار بحرین 82,170
لیر سوریه 85
روپیه هند 420
روپیه پاکستان 200
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 10,160
رینگیت مالزی 4,050
بات تایلند 940
افغانی 338

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش