text1

شنبه, 03 مهر 1400-

اخبار مهم حقوقی و قضائی

دیده بان هشتم : آزادی ۴۴ زندانی در ادامه طرح غربالگری محکومان در گلستان
رییس‏ کل دادگستری استان گلستان از آزادی 44 زندانی در ادامه طرح غربالگری و پایش محکومان کیفری این استان خبر داد.

 

اخبار مهم حقوقی قضائی


حیدر آسیابی گفت: شهریور امسال در بازدید دادستان‎ها و روسای دادگستری‏‎های استان گلستان از زندان گرگان، 44 مددجو که 2 نفرشان خانم هستند، از زندان آزاد شدند.
وی افزود: در بررسی پرونده محکومان زندان گرگان، 64 مددجو هم پس از بررسی‎های لازم با دستور قضایی به مرخصی رفتند یا رای باز شدند.
آسیابی ادامه داد: بیشتر این مددجویان محکومان مالی هستند.
رییس‎کل دادگستری استان گلستان بیان کرد: طرح پایش و غربالگری زندانیان با دستور رییس قوه‎قضاییه اجرا می‌شود و در قالب این طرح، روسای دادگستری‌ها، دادستان‌ها و قضات با حضور در زندان‌های شهرستان های گرگان و گنبدکاووس با همه زندانیان دیدار و پرونده‌های آنان را بررسی می‌کنند.
وی عنوان کرد: پس از بررسی پرونده‌ها در صورتی که زندانیان مشمول عفو، تخفیف مجازات، آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و سایر تسهیلات قانونی مثل اعطای مرخصی و اشتغال باشند، دستور قضایی لازم در مورد آنها صادر می‌شود.
چند روز پیش هم 161 مددجوی زندان گنبدکاووس در قالب طرح غربالگری آزاد شدند.

تخریب یک ویلای غیرمجاز در شهرستان بابل
با دستور دادستان شهرستان بابل و پس از صدور حکم قطعی، 6 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی بابل که به ویلا، استخر و ... تبدیل شده بود، تخریب و به وضع سابق اعاده شد.
با دستور حجت‎الاسلام ملاکریمی، دادستان شهرستان بابل و پس از صدور حکم قطعی و در راستای حفظ اراضی کشاورزی و مقابله با تغییر کاربری‎های غیرمجاز و در پی شکایت اداره امور اراضی جهاد کشاورزی بابل، نسبت به اعاده به وضع سابق 6 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی اقدام شد. به گزارش روابط عمومی دادگستری استان مازندران، با کارشناسی‏های صورت‎گرفته، این اراضی، کشاورزی بوده است که تبدیل به ویلایی لاکچری با زیربنای 120 متر و محوطه‎سازی برای تنیس و استخر و دیگرامکانات تفریحی شده بود و با توجه به اهمیت موضوع و به منظور ایجاد بازدارندگی و در اجرای ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، به دستور دادستان عمومی و انقلاب بابل با حضور یگان‎های امور اراضی و نیروی انتظامی، دستور تخریب صادر شد.

بازگشت بیش از ۶۰۰ کارگر به چرخه تولید در استان مرکزی
رییس‎کل دادگستری استان مرکزی از بازگشت بیش از ۶۰۰ کارگر به چرخه تولید و جلوگیری از بیکار شدن 5 هزار کارگر با حمایت‎های قضایی خبر داد.
حجت‌الاسلام سید عبدالمهدی موسوی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵۰ تقاضا از واحدهای تولیدی و صنعتی استان مرکزی به دبیرخانه ستاد استانی پیگیری اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی دادگستری این استان ارائه شد که با انجام پیگیری‎های لازم، ۲۵ جلسه ستاد با حضور مسئولان ارشد استانی تشکیل شد و درخواست‎ها مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: از تصمیمات و اقدامات این ستاد در سال ۱۳۹۹، می‎توان به جلوگیری از توقیف ماشین‎آلات خط تولید و مواد خام اولیه واحدهای تولیدی در واحد اجرای احکام مدنی حوزه‎های قضایی، جلوگیری از توقیف حساب‎های بانکی این واحدها بابت بدهی به سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی، استمهال در خصوص پرداخت بدهی به بانک‎ها یا توافق جهت پرداخت بدهی به صورت اقساط به بانک‎ها، مکاتبات متعدد با سیستم بانکی جهت اجرای مقررات قانونی و جلوگیری از تخلفات بانک‌ها در خصوص تخطی از اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار در خصوص واحدهای تولیدی، بازدید اعضای ستاد از بیش از ۴۰ واحد تولیدی مشکل‎دار در استان، از جمله شرکت هپکو، آذرآب، ماشین‎سازی، آونگان، آلومینیوم‎سازی، واگن پارس، کمباین‌سازی، لجور و شرکت تکوین آزمایش پارس و غیره، تخصیص ۲۶ شعبه تخصصی دعاوی تجاری جهت رسیدگی به اختلافات تجاری در دادگستری استان، آزادسازی و تعیین تکلیف بیش از ۹۰ درصد کالاهای مورد نیاز بخش تولید که در گمرکات استان به دلیل مشکلات ارزی و عدم ایفای تعهدات ارزی و عدم توان مالی شرکت‎ها رسوب شده بود و کاهش تعداد کارگران دارای حقوق معوق از 4 هزار و ۴۳۱ نفر به یک‎هزار و ۴۲ نفر و همچنین کاهش تعداد شرکت‎های تولیدی دارای حقوق معوق به کارگران از 35 واحد تولیدی به ۲۶ واحد، اشاره کرد. وی تصریح کرد: با کمک این ستاد، برخی واحدهایی که در شرف تعطیلی بودند، مورد حمایت قرار گرفته یا احیا شدند و این اقدام مثبتی در استان مرکزی است. با تلاش اعضای ستاد و پیگیری‌های صورت‎گرفته در مجموع در سال‌ ۱۳۹۹، تعداد ۲۵ کارخانه و واحد تولیدی و صنعتی راکد و نیمه‌راکد به چرخه تولید بازگشتند که با انجام حمایت‎های قضایی و حقوقی و در نهایت احیای این واحدها در مجموع ۶۰۰ کارگر به اشتغال بازگشته‌اند و از بیکار شدن 5 هزار نفر جلوگیری به‎عمل آمده است.

لزوم حفظ و صیانت از موقوفات و اموال بیت‌المال
رییس‎ کل دادگستری استان زنجان بر لزوم حفظ و صیانت ازموقوفات و اموال بیت‌المال در این استان تاکید کرد.
حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: حفظ و صیانت از موقوفات و اموال بیت‌المال توسط اداره‎کل اوقاف و امور خیریه امری لازم است و همه مسئولان باید در حفظ بیت‎المال به وظیفه خود عمل کنند. وی تأکید کرد: نظارت دقیق بر موقوفات و نحوه هزینه کرد درآمد‌ها آن هم در مسیر درست خود توسط متولیان امر مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

بازدید رییس کل دادگستری آذربایجان غربی و ۱۷۳ قاضی از زندان‌ها
ناصر عتباتی، رییس‎کل دادگستری استان آذربایجان غربی و ۱۷۳ قاضی از زندان‌ها و بازداشتگاه‌های این استان بازدید کردند.
عتباتی افزود: هدف از این بازدید‌ها، دیدار چهره به چهره با زندانیان و بررسی مورد به مورد وضعیت قضایی آنها با نشستن پای صحبت‎هایشان تا حد امکان و کمک به آنها با در نظر گرفتن مقررات قانونی و اختیارات قضایی، همچنین بررسی وضعیت خود زندانیان از حیث اصلاح و تربیت و باز اجتماعی شدنشان و جلب رضایت شاکیان و رد مال با صحبت، ارشاد و بعضاً تذکر و اخطار جدی و اخذ تعهد بود.
وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از این زندانیان، سرپرست خانواده و جوانان این جامعه هستند که بر اثر خطا، اشتباه و لغزش مرتکب بزهکاری شده‎اند و رافت اسلامی و نگاه انسانی و زندانبانی اسلامی اقتضا می‌کند به این افراد کمک کنیم. این برنامه‌ای است که ریاست قوه‎قضاییه دستور داده است و ما آن ‌را مستمراً انجام می‌دهیم و خواهیم داد. رییس‎کل دادگستری استان آذربایجان غربی عنوان کرد: در سه ماهه گذشته تقریبا ۲۶ بازدید از زندان‌های سطح این استان داشتیم و در این بازدیدها، تلاش بر این است که اجرای مجازات حبس نسبت به افرادی که شرور هستند و نظم و امنیت جامعه را بر هم می‌زنند و جایشان در زندان است، اجرا شود تا امنیت جامعه حفظ و صیانت شود و نیز کمک به افرادی است که سابقه کیفری ندارند و جرایمی که مرتکب شده‎اند از جرایم کم‎اهمیت است و توانسته‏اند رضایت شاکی را جلب کنند و شورای طبقه‎بندی زندان، قاضی ناظر زندان، مشاوران و مددکاران زندان، حسن رفتار و تنبیه و تنبه آنها را گواهی کرده‎اند. عتباتی از نتایج بازدیدهای استانی خبر داد و گفت: در سطح استان آذربایجان غربی با مرخصی ۲۸۹ زندانی موافقت و با اشتغال ۶۳ نفر، مرخصی پایان حبس ۷۶ نفر، آزادی مشروط ۴۱ نفر، تعلیق اجرای مجازات ۴۲ نفر، اختصاص پابند الکترونیک برای ۲۱ نفر، تقلیل وثیقه ۲۲ نفر، اعزام به مراکز درمانی ۲ نفر و نیز عفو و بخشودگی ۲۰ نفر موافقت شد.

کاهش 10 درصدی تعداد مددجویان زندان‎‏های کردستان نسبت به سال گذشته
حجت‎الاسلام سید حسین حسینی، رییس‎کل دادگستری استان کردستان نیز با حضور در کانون اصلاح و تربیت شهرستان سنندج ضمن دیدار چهره به چهره با زندانیان و استماع درخواست‎های آنان، مشکلات قضایی آنان را بررسی و دستورات لازم جهت رسیدگی در این خصوص را صادر کرد.
در ادامه این بازدید، رییس‎کل دادگستری استان کردستان با حضور در زندان مرکزی سنندج در جمع مددجویان این ندامتگاه حضور یافت و با اجرای طرح پایش در راستای اهداف کاهش جمعیت کیفری زندانیان، به بررسی درخواست‎های مددجویان پرداخت.
حسینی در حاشیه این دیدار عنوان کرد: خوشبختانه آمار بازدید قضات از زندان‎های استان کردستان در 6 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است.
وی همچنین اظهار کرد: حضور مستمر قضات دادگستری در زندان‎ها ضمن تسریع در رسیدگی به پرونده قضایی مددجویان موجب افزایش 34 درصدی استفاده از تاسیسات ارفاقی و نهادهای قانونی شده که دستاوردی قابل ملاحظه در راستای سند تحول قضایی است و این موضوع سبب شده است تا تعداد زندانیان حاضر در زندان‎های این استان در 6 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش یابد.
در پایان این بازدید با حضور مقامات قضایی و دستورات صادرشده از سوی رییس‎کل دادگستری استان کردستان، 13 نفر از زندانیان واجد شرایط فی‎المجلس از زندان آزاد شدند.

تاکید رییس‎کل دادگستری بوشهر بر اهمیت سیاست کاهش جمعیت کیفری
علی جمادی، رییس‎کل دادگستری استان بوشهر نیز ضمن حضور در زندان شهرستان دشتی، از بخش‌های مختلف این زندان بازدید کرد و از نزدیک روند برنامه‌های مختلف بهداشتی، فرهنگی، امنیتی و عمرانی زندان را مورد ارزیابی قرار داد. وی به همراه برخی از مسئولان قضایی، علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف زندان از نزدیک و چهره به چهره در جمع مددجویان اندرزگاه‌ها حضور یافت و به درخواست‌ها و مسایل و مشکلات آنان رسیدگی و دستورات لازم جهت بررسی وضعیت آنها صادر کرد.
رییس‎کل دادگستری استان بوشهر، بازپروری و اصلاح زندانیان را یکی از سیاست‌های زندان‌ها دانست و بیان کرد: زندان‌ها در بازپروری زندانیان، اقدامات و طرح‌های مهمی در بخش‌های مختلف آموزشی، فرهنگی، مهارت‎آموزی و اشتغال‌زایی اجرا می‎کنند. وی در این بازدید هدف از حضور همکاران قضایی در زندان را پیگیری مسایل و مشکلات مددجویان و اطلاع از نحوه اجرای محکومیت‌ها و برنامه‌های اصلاحی و تربیتی و کوتاه کردن فرآیند رسیدگی به درخواست‌های قضایی و حقوقی زندانیان عنوان کرد و گفت: در راستای کاهش جمعیت کیفری، قضات با حضور در زندان و دیدار چهره به چهره با زندانیان از نزدیک در جریان مشکلات و مسایل مطروحه زندانیان قرار گرفته و در چارچوب حدود، اختیارات و مقدورات قانونی، اقدامات لازم جهت حل و فصل مشکلات آنان صورت می‌گیرد.
جمادی به اهمیت سیاست کاهش جمعیت کیفری اشاره و بیان کرد: باید سعی شود سیاست حبس‎زدایی را اعمال و از عفو‌ها و تخفیف مجازات‌ها استفاده بهینه شود تا شاهد کاهش جمعیت کیفری باشیم.
وی به راه‎اندازی سامانه دادرسی الکترونیک قضایی در زندان اشاره و عنوان کرد: راه‎اندازی این سامانه از برنامه‌های تحولی قضایی در راستای استفاده از فناوری‌های نوین در زندان‎هاست که موجب ارتقای امنیت و آرامش هر چه بیشترو کاهش آسیب‌ها در زندان‌ها خواهد بود.

آزادی ۲ زندانی در بازدید شبانه معاون دادستان سمنان از زندان
زین‌العابدین حسام، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان در جریان بازدید شبانه از زندان سمنان، عنوان کرد: با وجود نهاد‌های ارفاقی و با اخذ نظر مقام قضایی مربوطه، امکان مساعدت در آزادی دو تن از زندانیان در نتیجه این بازدید فراهم شد و آنان شبانه به آغوش خانواده‌های خویش
بازگشتند.
وی اظهار کرد: یک ساعت آزادی زودتر یک زندانی با بهره‌گیری از ارفاقات قانونی را می‌توان از خدمات دستگاه قضایی برشمرد.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

منتشر شده در دوشنبه, 22 شهریور 1400 16:24

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 27,657
یورو 32,420
پوند 38,203
یوان چین 4,305
دینار عراق 207
دینار کویت 93,170
درهم 7,538
لیر 3,160
سکه بهار آزادی 11,448,000
سکه امامی 11,864,000
نیم سکه 5,950,000
ربع سکه 3,500,000
سکه 1 گرمی 2,207,000
طلای 24 عیار 1,541,600
طلای 18 عیار 1,156,200
طلا مثقالی 5,010,000
طلا اونس 175
بیت کوین 1,216,908,277
اتریوم 81,588,150
مابقی ارزها
دلار کانادا 21,950
دلار استرالیا 20,380
دلار نیوزلند 19,980
دلار سنگاپور 20,640
دلار هنگ کنگ 6,750
ریال عربستان 8,088
ریال قطر 7,730
ریال عمان 72,260
فرانک سوییس 30,170
کرون سوئد 3,300
کرون دانمارک 4,730
کرون نروژ 3,265
دینار بحرین 73,580
لیر سوریه 76
روپیه هند 410
روپیه پاکستان 185
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 62
لاری گرجستان 8,920
رینگیت مالزی 3,650
بات تایلند 857
افغانی 335

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش